Leki i apteki – tego jeszcze nie wiesz!
Zakupowi leków zwykle nie towarzyszy refleksja typu jak funkcjonuje rynek apteczny, a wyłącznie gdzie kupić lek, bo będzie taniej. Mimo to, wokół rynku farmaceutycznego narosły wręcz legendy, które na zmianę przeplatane są faktami. Przyjrzyjmy się im, dzięki czemu rozwieje się mnóstwo niewiadomych i wątpliwości.
Popularne mity
Leki poza aptekami są tańsze
To nieprawda, iż suplementy, preparaty, witaminy, czy inne leki bez recepty zakupione w specjalnie wydzielonych strefach w sklepach są tańsze, niż te sprzedawane w aptekach. Wręcz przeciwnie. Agresywna polityka sklepów wciąga klientów w pułapki cenowe, przez co ostatecznie klienci zamiast wydawać mniej, często wydają na leki więcej, niż zamierzali. Dużym błędem jest nieporównywanie cen leków, a nawet ilości specyfików wewnątrz zakupowanych opakowań. Bywa bowiem, iż kilka groszy tańszy lek zakupiony w markecie zawiera znacznie mniejszą ilość leków wewnątrz opakowania, niż lek zakupiony nieco drożej w aptece.
Farmaceuci chcą likwidacji obrotu pozaaptecznego
Forsowany w ostatnim czasie pogląd, iż farmaceuci dążą do całkowitego zakazu handlu lekami poza aptekami, to wymysł ukuty przez przedstawicieli firm sprzedających w ten sposób leki. To efekt nieuczciwej konkurencji i próba zdewaluowania farmaceutów w opinii publicznej. Zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i farmaceuci dążą w rzeczywistości do tego, by ograniczyć do niezbędnego minimum dystrybucję pozaapteczną, a także dokonać chcą przeglądu substancji, jakie zakupić można w miejscu innym niż apteka. Ma to pomóc wyprowadzić ze sklepów, stacji benzynowych, czy innych miejsc tego typu środków wielotabletkowych, które służą do długotrwałego leczenia, nie zaś do pomocy doraźnej. Aby kupić tego typu leki potrzebna byłaby konsultacja farmaceuty lub lekarza.
Leki odtwórcze (generyki) są gorsze niż leki oryginalne
Drogie leki często przepisywane pacjentom przez lekarzy to w większości leki innowacyjne, których skuteczność jest dobrze przebadana. W przypadku generyków pacjenci o mniej zasobnych portfelach mają dostęp do lekarstwa, które jest biorównoważne z lekiem innowacyjnym, nie jest jednak znana jego rzeczywista skuteczność, ani bezpieczeństwo. Jedynym wymogiem stosowanym wobec leków generycznych jest udowodnienie, iż znajdziemy w nich tę samą ilość substancji czynnej co lek, którego są zamiennikiem, a także postać farmaceutyczna jest taka sama, jak i droga podania.
Leki generyczne uważane są za zamienniki leków innowacyjnych. W związku z tym pacjenci mogą na swoją prośbę otrzymać lek odtwórczy w zastępstwie innowacyjnego, choć pod pewnymi zastrzeżeniami. Niemożliwe jest np. otrzymanie generyków, jeśli określił to lekarz na recepcie, czy też w przebiegu niektórych chorób, jeśli reakcja na lek oryginalny była pozytywna.
Fakty, o których być może nie masz pojęcia
W sklepach kupujemy leki pod wpływem impulsu
Socjotechnika oraz sztuczki marketingowe sprawiają, iż w sklepach wielkopowierzchniowych jako klienci jesteśmy skłonni kupić większą ilość medykamentów, niż ta, która jest nam potrzebna. Te zabiegi to chociażby stosowanie podwójnych cen sugerujących obniżkę, czy promocje przykasowe. Wszystko to sprawia, iż impulsywnie sięgamy po zupełnie niepotrzebne nam suplementy diety czy witaminy, pomimo znakomitego samopoczucia, a co za tym idzie, często zupełnie bez potrzeby zaczynamy też je zażywać.
Ceny leków refundowanych we wszystkich aptekach są takie same
Nieprawdą jest, iż leki refundowane mają różne ceny w poszczególnych aptekach. Ceny te są wszędzie jednakowe, gdyż zgodnie z ustawą muszą być one identyczne.
Niezgodne z prawdą są więc stwierdzenia, iż w niektórych sieciach aptek znajdziemy tańsze leki lub też analogicznie, są one droższe. W przypadku leków nierefundowanych ceny te będą różnić się pomiędzy sobą, na korzyść jednych leków, przy jednoczesnym niekorzystnym stosunku cenowym innych leków. Z praktyki wynika jednak, iż najbardziej niekorzystnie cenowo mogą wypadać te apteki, które zlokalizowane są w drogich lokalizacjach, gdzie konieczne jest opłacanie wysokich cen za najem lokalu.
Suplementy diety to nie leki
Choć reklamy mogłyby sugerować inaczej, suplementy nie są pełnowartościowymi lekami. Tym samym nie ma możliwości, aby suplement diety wpłynął w ten sam sposób na konkretną dolegliwość zdrowotną, co pełnowartościowy lek. Mało tego, suplementy nie tylko nie są lekami, a tym samym nie posiadają jakiejkolwiek wartości leczniczej, co jest niezwykle szkodliwym mitem.
Do czego zatem powinny służyć suplementy? Wyłącznie do suplementacji tych składników, których organizm odczuwa niedobór. Warto dodać też, iż zdrowy człowiek o prawidłowej wadze, sposobie odżywiania oraz uprawiający sport nie powinien odczuwać potrzeby dostarczania do organizmu dodatkowych składników za pomocą sztucznych elementów. Suplementacja powinna dotyczyć wyłącznie osób chorych, czy też tych, które nie przyswajają w sposób naturalny, a więc z pożywienia, składników odżywczych.