Dermokosmetyki - co to? Definicja, skład.
Dermokosmetyki, kosmetyki dermatologiczne, kosmetyki apteczne, zwane także kosmeceutykami to preparaty, które są odpowiedzią na coraz częściej występujące problemy skórne. Sytuują się one na pograniczu medycyny i kosmetologii, a ich cechą szczególną jest to, że posiadają działanie pielęgnacyjne i lecznicze, zaś głównym celem jest troska dobrą kondycję skóry oraz leczenie problemów natury dermatologicznej.
Dermokosmetyki a kosmetyki
Proces produkcji dermokosmetyków przypomina proces tworzenia leków – odbywa się w sterylnych warunkach, nad ich powstaniem czuwają dermatolodzy, kosmetolodzy i chemicy, a ich skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania poddawane są licznym badaniom laboratoryjnym i lekarskim.
Bardzo charakterystyczny jest także skład kosmetyków dermatologicznych, gdyż zawierają składniki bioaktywne przyjazne dla skóry, a pozbawione są barwników, olejków eterycznych i środków zapachowych, które często wywołują reakcje alergiczne. Są to zatem preparaty o właściwościach hipoalergicznych.
Dermokosmetyki – definicja
Kosmetyki dermatologiczne są bezzapachowe, bezbarwne i nie podrażniają skóry, nie zawierają także konserwantów. Ich podstawowym składnikiem jest woda termalna bogata w substancje mineralne, głównie selen, żelazo, mangan i cynk.
Ogromną zaletą kosmeceutyków jest zawartość wysokiego stężenia witamin z grupy B, witamin A, E i C posiadających właściwości antyoksydacyjne, lipidów oraz składników pochodzenia roślinnego, wśród których wymienić należy miłorząb japoński, aloes, zieloną herbatę, soję, żeńszeń, jeżówkę czy oczara wirginijskiego. To właśnie dzięki ich naturalnej sile dermokosmetyki wykazują działanie odżywiające, łagodzące oraz przeciwzapalne, łagodzące, dlatego są doskonałymi środkami do pielęgnacji skóry wrażliwej.
Dermokosmetyki - co to?
Dermokosmetyki często nazywane są kosmetykami aptecznymi. Nazwa ta wiąże się z faktem, iż są one dostępne w aptekach i trudno znaleźć je w zwykłej drogerii. Warto pamiętać, że w związku z ich łagodnym działaniem mogą być stosowane do pielęgnacji skóry niemowląt, dzieci oraz kobiet ciężarnych. Doskonale sprawdzają się również jako preparaty hamujące procesy starzenia się skóry oraz środki chroniące przed szkodliwym działaniem promieni UV, w związku z czym tzw. dermokosmetyki fotoochronne można używać, tak na co dzień jak i przed wyjściem na plażę.
Wybór dermokosmetyku zależy głównie od rodzaju skóry, od jej kondycji, od pory roku, od stylu życia oraz od schorzeń.
Dermokosmetyki – skład
Podstawowym składnikiem wszystkich dermokosmetyków są witaminy, a wśród nich najważniejsze są:
- retinoidy, czyli naturalne pochodne witaminy A i jej metabolity, posiadające działanie złuszczające i stosowane w leczeniu trądziku, łuszczycy, rogowacenia starczego, uszkodzeń słonecznych, przebarwień i starzenia się skóry,
- witamina E – ma działanie antyoksydacyjne i fotoochronne,
- witamina C – antyoksydant pochodzenia naturalnego, posiada działanie ochronne, naprawcze, przeciwzapalne, rozjaśniające przebarwienia; niezbędny do syntezy kolagenu,
- witaminy z grupy B – preparaty z ich zawartością powodują m.in. zwiększenie bariery ochronnej, nawilżenie, poprawę kondycji skóry.
Drugim, ważnym składnikiem dermokosmetyków są lipidy, które odbudowują barierę ochronną skóry, pomagają w leczeniu kontaktowego i atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, popromiennego zapalenia skóry czy oparzeń.
Duże znaczenie mają również:
- substancje roślinne o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym, wygładzającym, łagodzącym i uszczelniającym naczynka,
- metale, np. cynk i miedź, które przyspieszają procesy gojenia ran i uszkodzeń skóry,
- naturalne składniki nawilżające odpowiedzialne za utrzymanie nawilżenia,
- składniki rozjaśniające skórę;,
- substancje roślinne, np. kwas kojowy, ekstrakt z lukrecji, mącznica, arbutyna, soja, kwas glikolowy;,
- środki złuszczające, np. AHA (alfa-hydroksykwasy), np. kwas glikolowy, mlekowy, winowy, cytrynowy i BHA (beta-hydroksykwasy), np. kwas salicylowy.
Dermokosmetyki dla nastolatków, na zaskórniki, na przebarwienia.
Skuteczność dermokosmetyków potwierdzono głównie w pielęgnacji skóry naczynkowej oraz w leczeniu:
- różnych rodzajów trądziku, np. trądziku pospolitego, trądziku różowatego i fotoalergii,
- łuszczycy i łupieżu,
- atopowego zapalenia skóry,
- przebarwień pigmentacyjnych,
- nadwrażliwości,
- przesuszenia,
- odwodnienia,
- egzemy.
Kosmetyki apteczne zostały opracowane głównie z myślą o osobach, które borykają się z problemami dermatologicznymi. Pomagają one zwalczyć niedoskonałości cery i leczyć różne dolegliwości skórne. Wprawdzie technologia produkcji oraz wysokiej jakości składniki używane do ich produkcji wpływają na ceny tych preparatów, jednak dobroczynne działanie rekompensuje wydatki, a przede wszystkim poprawia kondycję skóry, a tym samym samopoczucie użytkowników.
Należy jednak pamiętać, że niektóre firmy nadużywają określenia „dermokosmetyki” w odniesieniu do zwykłych preparatów pielęgnacyjnych. Jest to zwykły chwyt marketingowy, zatem należy ostrożnie wybierać reklamowane preparaty i sprawdzać ich skład, aby uniknąć zakupu preparatów, które nie mają takich właściwości i działania, jakie powinny mieć dermokosmetyki.