Promocje leków - jak to wygląda?

W dzisiejszych czasach, kiedy półki sklepowe uginają się pod ciężarem wielu produktów z danego rodzaju, klienci mają przed sobą trudny wybór. Z tego właśnie powodu potrzebują dodatkowych wiadomości i wskazówek, aby podjąć właściwą decyzję. Najefektywniej tę funkcję spełnia oczywiście reklama, która ma za zadanie skuteczny marketing produktów, a w związku z tym powinna być podstawą działań promocyjnych każdego przedsiębiorstwa.

promocje lekówZadaniem promocji jest nawiązanie komunikacji z otaczającym światem i zbudowanie odpowiednich relacji z nabywcami. Sprawia ona, że dany produkt jest dla klienta nie tylko samą nazwą, ale czymś, co jest atrakcyjne, pożądane i odpowiednie dla jego potrzeb. Jej zadaniem jest również zachęcenie do kupna danego artykułu i przedstawienie potencjalnemu nabywcy takiej oferty, której nie sposób będzie odmówić.

Promocja leków – jak to wygląda?

Żeby promocja była jak najbardziej skuteczna trzeba mieć na uwadze, że zawiera ona pięć kluczowych instrumentów, składających się na tzw. Mix promocyjny. Tworzą go: promocja sprzedaży, reklama, sprzedaż osobista, public relations i promocja bezpośrednia. Dzięki takiemu podziałowi każde przedsiębiorstwo może ustalić, jakie zadania marketingowe jest w stanie osiągnąć, korzystając z danego elementu. Co za tym idzie, może określić, które narzędzie będzie najskuteczniejsze w realizacji tegoż planu. 

Promocja sprzedaży - jak to wygląda w przypadku leków?

promocje leków w aptece​Promocja sprzedaży jest dziś niezbędną częścią wszelkiej sprzedaży, zwłaszcza niehurtowej i ma za zadanie sprawić, aby dany artykuł stał się atrakcyjniejszy, a przez to bardziej pożądany przez konsumentów. Najważniejszym jej celem jest sprawienie, aby klient jak najkrócej zastanawiał się nad wyborem, jakiego ma dokonać i jak najszybciej go sfinalizował go zakupem. Najważniejsze zadanie staje przed promocją sprzedaży, jeśli chodzi o leki, które można nabyć bez recepty. Rynek OTC rozwija się w tak błyskawicznym tempie, że pacjenci coraz rzadziej decydują się na konsultację lekarską. Samodzielnie podejmują decyzje i dlatego to oni powinni być adresatami wszelkich działań reklamowych, które prowadzone są w tej kategorii. Kiedy trzeba wykupić lek na receptę, to głównym decydentem, jaki to będzie lek jest lekarz, a nie pacjent, którego znikoma wiedza nie pozwoli podjąć właściwej decyzji.

Rynek farmaceutyczny a promocje

Rynek farmaceutyczny staje się miejscem, gdzie marketing zaczyna odgrywać coraz bardziej znaczącą rolę. Promocja sprzedaży stała się podstawową częścią reklamowej działalności praktycznie każdej apteki, która postawiła sobie za cel pomnożenie sprzedaży. Co ciekawe, wpływa też na zwiększenie sympatii pacjentów do leków konkretnego producenta lub do sieci apteki, w których dokonują zakupów. Staje się też nieodzownym instrumentem, gdy na rynku pojawia się nowy lek. Taka promocja sprawi, że będzie on szybciej dostrzeżony przez potencjalnych nabywców. Apteka, jak każdy sklep, stawia sobie za zadanie zwiększenie sprzedaży. Swoją ofertę dostosowuje w ten sposób, że stawia konkretny rodzaj leków w łatwo dostrzegalnych miejscach, udziela rabatów czy dodaje do zakupów różne drobne upominki. Często leki można znaleźć w promocji nie tylko w aptekach, ale również w sklepach spożywczo-przemysłowych. Promocje biedronki są zawsze aktualne i często można w nich znaleźć zniżki na różnego rodzaju leki.

Próbki dla nowych klientów - także w aptece

próbki kosmetykówObdarowywanie potencjalnych klientów przez różnych producentów próbkami jest elementem promocji sprzedaży nie tylko najbardziej popularnym, ale i najstarszym. Najczęściej stosuje się tę formę promowania, kiedy określona marka dopiero pojawia się na rynku, a ze zdwojoną wręcz siłą, kiedy na rynku istnieje już jakaś inna, znana marka. Taka próbka to dla pacjenta możliwość bezpłatnego sprawdzenia działania leku na sobie, a tym samym pozyskania jego aprobaty. Jeśli więc dany artykuł zadowoli odbiorcę, najprawdopodobniej nabędzie on go w przyszłości w regularnej cenie. Dlatego należy mieć na uwadze, że próbki najskuteczniej działają wtedy, gdy pragnie się zyskać nowych nabywców.

Autor

Redakcja tanieleki.pl