Czy suplementy diety są zdrowe? Co to są suplementy diety? - Poradnik
Wiele osób chcąc dbać o własne zdrowie sięga po suplementy diety, które w aptekach są dostępne bez recepty. Wierzą bowiem, że w ten sposób usprawnią organizm, przyspieszą proces leczenia czy poprawią ogólny wygląd. Nie zawsze jednak tak jest. Przykładowo preparaty z magnezem i wapniem nie są odpowiednie dla osób z nadciśnieniem czy chorymi stawami. Wówczas nie pomagają, a wręcz mogą jeszcze zaszkodzić.
Samoleczenie, a więc m.in. przyjmowanie suplementów diety niestety nie zawsze wychodzi an dobre. Suplementy niekiedy mogą nawet szkodzić. Pamiętać muszą o tym przede wszystkim osoby przewlekle chore oraz stale przyjmujące leki. Nie można jednak całkowicie dyskredytować suplementów diety, bo w wielu sytuacjach wspomagają one podstawową kurację.
Suplementy diety na ogół zawierają niskie dawki substancji czynnej i sprzedawane są bez recepty Dzięki temu ich oddziaływanie na organizm jest mało doceniane. Wiedzy brakuje nie tylko samym pacjentom, ale często i lekarzom. Dlatego przez sięgnięciem po jakiekolwiek suplementy diety warto wraz z lekarzem czy dietetykiem zastanowić się czy nie będą one wchodziły w interakcję z przyjmowanymi już lekami, żywnością bądź innymi suplementami. Na co więc trzeba zwrócić uwagę?
Co to są suplementy diety?
Na mocy ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 roku o bezpieczeństwie żywności i żywienia suplementy diety to produkty, które są złożone z substancji odżywczych oraz traktowane jako uzupełnienie normalnego jedzenia. Są skoncentrowanymi źródłami witamin, minerałów oraz innych substancji. Produkowane są i wprowadzane do obrotu w formie, która pozwala na ich dawkowanie (tabletki, kapsułki, proszek, płyn).
Kiedy nie należy brać suplementów diety
Niestety po ukończeniu 65. roku życia na ból stawów narzeka niemal 50% populacji. Często sięgają one, nie chcą spożywać dużej ilości leków przeciwzapalnych, które powodować mogą krwawienie z przewodu pokarmowego, właśnie po suplementy diety, których zadaniem jest złagodzenie bólu i usprawnienie stawów. Zwykle zawierają one imbir lub glukozaminę. Glukozamina hamuje skutecznie zmiany zwyrodnieniowe, ale niestety nie regeneruje chrząstki stawowej. Z kolei imbir przyjmowany długo i w dużych dawkach może zmniejszać krzepliwość krwi.
Dlatego też osoby, które zażywają leki przeciwkrzepliwe i chcą stosować preparaty z imbirem powinny skonsultować się wcześniej z lekarzem. Bardzo wrażliwa na takie interakcje z suplementami diety jest w szczególności warfaryna, składnik wielu leków zapobiegających tworzeniu się zakrzepów. Poza tym imbir ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, rozgrzewające, ale lepiej jest stosować imbir w formie świeżej jako dodatek do herbaty czy sałatki.
Suplementy diety na odchudzanie
W przypadku dolegliwości stawowych o wiele lepszym pomysłem niż zażywanie suplementów jest zgubienie zbędnych kilogramów. Już utrata masy 1kg równa się zmniejszonemu obciążeniu stawów.
Zrób to koniecznie
Osoby, które cierpią na choroby przewlekłe przed zakupem suplementów diety muszą:
- skonsultować się z lekarzem, farmaceutą czy dietetykiem czy dany suplement nie koliduje z lekami już przyjmowanymi,
- dowiedzieć się czy dany suplement pomoże, a nie zaszkodzi,
- czytać ulotki, aby nie przekroczyć dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze,
- spróbować zmodyfikować dietę, tak aby niezbędne witaminy, minerały czy kwasy tłuszczowe dostarczać do organizmu w inny sposób.
Czy suplementy diety są zdrowe?
W przypadku nadciśnienia trzeba uważać na suplementy z magnezem i wapniem. Do dyspozycji osób cierpiących z powodu nadciśnienia tętniczego jest niemal 400 leków, które obniżają ciśnienie, a przy tym korzystnie wpływają na śródbłonek naczyń czy działają moczopędnie. Dlatego tez większość chorych nie szuka już dodatkowych leków i pozostaje przy tych, które przepisał im lekarza.
Jednak część z nich chcąc czuć się jeszcze lepiej decyduje się na zażywanie suplementów diety. W tym przypadku trzeba jednak zachować ostrożność, bo leki przyjmowane w nadciśnieniu tętniczym często wchodzą w interakcje z substancjami zawartymi w suplementach diety. Na przykład wapń osłabia działanie leków z grupy beta-blokerów. Poza tym magnez znacznie zmniejsza skuteczność wielu preparatów stosowanych w przypadku leczenia nadciśnienia tętniczego. Dlatego tez pacjenci z nadciśnieniem zawsze powinni konsultować ze swoim lekarzem zażywanie ewentualnych suplementów diety.
Probiotyki i prebiotyki
Przy różnego rodzaju dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego dobrze wypływają suplementy zawierające probiotyki i prebiotyki, gdyż poprawiają stan flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym oraz ułatwiają wchłanianie witamin. Ponadto zmniejszają również ilość gazów i ograniczają wzdęcie. Przy okazji hamują rozwój patologicznej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, co niejednokrotnie prowadzi do rozwoju chorób nowotworowych. . Suplementy diety z probiotykami i prebiotykami są wskazane dla osób po długiej antybiotykoterapii.