Zapomniane a skuteczne - tanie leki z apteki
W aptekach dostać można obecnie leki i preparaty, które przynoszą ulgę w popularnych dolegliwościach. Jest również wiele takich środków, które z powodzeniem stosowały nasze mamy i babcie a obecnie odeszły nieco w zapomnienie - niesłusznie! Zalegają często na półkach, a to błąd. Większość z nich należy nie tylko do skutecznych preparatów, ale również niedrogich - ich cena z reguły nie przekracza kilku złotych. Jakie są najważniejsze z nich?
1. Sól emska
Sól emska doskonale sprawdza się na suchy kaszel z trudną do odkrztuszania wydzieliną. Wystarczy 1 lub 2 tabletki rozpuścić w szklance przegotowanej, letniej wody i stosować je 2-3 razy dziennie przez 1 tydzień. Sól skutecznie upłynnia zalegającą w oskrzelach wydzielinę ułatwiając jej odkrztuszanie. Dzięki temu kaszel staje się mniej męczący i stopniowo ustępuje.
2. Gargarin
To preparat stosowany przede wszystkim w stanach zapalnych jamy ustnej, górnych dróg oddechowych i dziąseł. Ma postać proszku do przygotowywania roztworu wykorzystywanego do płukania gardła. Trzeba jedynie rozpuścić w letniej, przegotowanej wodę łyżeczkę lub saszetkę proszku i dobrze wypłukać jamę ustną. Kurację należy powtarzać przez kilka dni, 2-3 razy dziennie. Najlepiej płukać gardło po posiłku i przez 30 minut powstrzymać się od jedzenia i picia. Gargarin zawiera substancje przeciwbólowe i odkażające. Sprawdza się znacznie lepiej niż zwykły aerozol, gdyż czas kontaktu leku z błonami śluzowymi gardła i jamy ustnej jest w tym przypadku dłuższy i bardziej intensywny.
3. Syrop prawoślazowy
Syrop prawoślazowy jest niezastąpiony przy suchym kaszlu i chrypce. Należy go spożywać 3 razy dziennie przez kilka dni w ilości około 15 ml. Zalecany jest osobom, które ukończyły 12. rok życia. Korzeń prawoślazu lekarskiego jest bogaty w śluz, który przynosi ulgę w suchym kaszlu. Sprawdza się też w czasie męczącej chrypki.
4. Maść ichtiolowa
Maść ichtiolowa jest unikana przez wiele osób z uwagi na jej specyficzny zapach, kolor i konsystencję. Tymczasem jest świetnym lekarstwem na wszystkiego rodzaju ropne stany zapalne, wrzody czy trądzik. Ichtiol działa przeciwzapalnie, odkażająco oraz pomaga w odchodzeniu ropy. Sprawdza się w stanach zapalnych, dlatego warto mieć maść ichtiolową w domowej apteczce. Stosuje się ją miejscowo i punktowo na zmiany skórne.
5. Validol
Tabletki do ssania Validol są wskazane przy nerwicy, migrenie czy stanach skurczowych przewodu pokarmowego. Stosuje się je zwykle 3 razy dziennie. Działają uspokajająco i rozkurczowo. Dawniej były powszechnie stosowane, dzisiaj odeszły niestety w zapomnienie. Zalecane są przede wszystkim osobom żyjącym w stresie, które są nerwowe i mają niekiedy problemy z prawidłowym oddychaniem. Zawarty w nich mentol skutecznie ułatwia oddychanie, powoduje orzeźwienie i poprawienie wentylacji płuc.
6. Pasta cynkowa
Pastę cynkową należy stosować 2-3 razy dziennie na zmieniony chorobowo obszar skóry. Jest skuteczna w przypadku trądziku i opryszczki, gdyż dobrze zasusza miejsce zapalenia. Ponadto jej właściwości wysuszające świetnie sprawdzają się przy wszelkiego rodzaju otarciach. Jednak maści nie wolno stosować na rany otwarte i sączące się zmiany skórne. Maść cynkowe przyspiesza zdrowienie zmienionego w sposób zapalny naskórka.
7. Maść bursztynowa
Maść bursztynowa wskazana jest w chorobach reumatycznych i reumatoidalnym zapaleniu stawów. Stosuje się ją miejscowo wcierając w chore miejsce kilka razy dziennie. Zawarte w bursztynie bałtyckim terpeny działają na mięśnie rozgrzewająco i rozluźniająco. Maść polecana jest także w przykurczach mięśni, gdyż przynosi szybką ulgę.
Leki za mniej niż 5 zł
Wymienione wyżej preparaty na pewno nie zasługują na zapomnienie. Warto zaopatrzyć w nie domową, czy też samochodową apteczkę, gdyż niekiedy ich użycie może okazać się doskonałym pomysłem. Ich zaletą jest także bardzo niska cena, zwykle nie są bowiem droższe niż 5 złotych.