Jak stosować suplementy diety, czy warto zażywać?

Czy suplementy diety są zdrowe?

Polacy bardzo często sięgają po specyfiki znane jako "suplementy diety". Jakie dokładnie mają one działania i jaką wiedzę na ich temat posiadamy? Jak często z nich korzystamy? Jaką mamy o nich opinię?

Suplementy diety

Zgodnie z definicją, suplementy diety są środkami spożywczymi, których głównym celem jest uzupełnienie normalnej diety i dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin, składników mineralnych oraz innych substancji, które mają efekt odżywczy bądź inny fizjologiczny, w prosty i skoncentrowany sposób. W większości przypadków witaminy oraz składniki mineralne używane do produkcji leków oraz suplementów pochodzą od tych samych producentów.

Nawet w przypadku, kiedy są one produkowane poza Unią Europejską, wciąż muszą spełniać niezwykle wysokie wymagania dotyczące sposobu ich produkcji, czystości mikrobiologicznej oraz jakości, w związku z czym warto jest wybierać produkty renomowanych firm, które posiadają odpowiednie zaplecze naukowo-badawcze.

Suplementy diety dopuszczone do obrotu w Polsce

Różnica pomiędzy lekami i suplementami diety jest również w regulacjach prawnych. Produkcja i dystrybucja leków jest nadzorowana przez Inspekcję Farmaceutyczną, w przypadku suplementów diety zaś jest to Inspekcja Sanitarna. Dzieje się tak dlatego, ponieważ suplementy uznawane są jako produkty spożywcze. Do produkcji leków wykorzystuje się dawki lecznicze, do suplementów zaś- fizjologiczne, zazwyczaj znacznie niższe.

Stosowanie suplementów

W przypadku wycofania sprzedaży suplementów z aptek, pacjenci mogą stracić jedyne w pełni rzetelne i kompetentne źródło informacji na ich temat, w tym możliwość uzyskania porady. W takiej sytuacji istnieje znaczne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ handel zostanie w pełni przeniesiony do internetu, a tam trudno jest te produkty kontrolować.

Czy warto zażywać suplementy diety?

Ze względu na szybki wzrost tempa życia, coraz mniej uwagi ludzie poświęcają na odpowiednie przygotowanie posiłków. Z tego powodu często zdarza się, że są one jakościowo ubogie. Jest to główny powód wzrostu zapotrzebowania na suplementy diety oraz żywność wzbogacaną o witaminy i inne mikroelementy. Innym powodem mogą być na przykład uwarunkowania zdrowotne, takie jak na przykład występowanie miażdżycy, nowotworów, osteoporozy. Suplementacja może również okazać się niezbędna dla kobiet ciężarnych lub obficie miesiączkujących, a także osobom mającym problemy z tarczycą, nerkami, sercem czy trzustką.

W dzisiejszych czasach powszechny jest również niedobór witaminy D, na co duży wpływ ma tryb życia oraz strefa geograficzna. Z tego względu może okazać się, że istnieje konieczność codziennej suplementacji tej witaminy w niektórych okresach w roku.

Niedobory minerałów

Według badań przeprowadzonych w ostatnich latach, niedobór niektórych minerałów i witamin może przyczynić się do wzrostu ryzyka zachorowania na nowotwór. Przykładem może być selen, którego stężenie w polskich produktach jest niemal dwukrotnie niższe niż w Stanach Zjednoczonych. Selen powoduje hamowanie powstawania komórek nowotworowych, pozytywnie wpływa na działanie tarczycy, jego odpowiednie stężenie we krwi chroni także przed zaćmą i bezpłodnością.

Jak stosować suplementy diety?

Przede wszystkim należy pamiętać, że w większości przypadków prawidłowo odżywiający się i zdrowy człowiek nie potrzebuje korzystać z suplementów diety. Każda osoba, która po nie sięga, powinna bardzo dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania oraz etykietą, zwłaszcza z informacją dotyczącą szczegółowej zawartości składników odżywczych, a także dziennej dawki oraz ostrzeżenie o skutkach i możliwości przedawkowania.

Suplementacja diety

Suplementy diety - zagrożenia

Decyzja o rozpoczęciu suplementacji w każdym przypadku powinna być poprzedzona szczegółowymi badaniami, które jednoznacznie stwierdzą, czy w organizmie występuje niedobór konkretnych składników. Przykładowo, nadmiar witaminy D w organizmie może być powodem zwiększonej "ucieczki" wapnia oraz fosforu w kości, a także zaburzeniami rytmu serca, a nawet odkładaniem się wapnia w tkankach miękkich. W efekcie może to spowodować choroby nerek oraz zaburzenia we wchłanianiu innych składników. Zbyt duża podaż żelaza powoduje w konsekwencji zwiększenie się ryzyka nowotworowego i choroby niedokrwiennej serca. Takich przykładów można podać o wiele więcej.

Popularne suplementy diety

Według przeprowadzonych badań, Polacy najchętniej sięgają po suplementy diety w celu wzmocnienia organizmu. Więcej niż połowa zapytanych chce uniknąć choroby bądź twierdzi, że brakuje im energii. Wiele z zapytanych osób jako powód podaje chęć redukcji stresu oraz poprawienia urody.

Pośród osób, które nie stosują suplementów, około 1/4 z nich twierdzi, że nie ma do nich zaufania. Większość badanych jednak pozytywnie ocenia działanie suplementów. Spośród nich, najliczniejsza grupa stosuje magnez (81%). Na kolejnych miejscach jest odpowiednio witamina C, witamina D, wapń, kwas foliowy, selen, bakterie probiotyczne.

Suplementy diety najczęściej kupowane są w aptekach stacjonarnych po odpowiedniej konsultacji z farmaceutą. Wielu z ankietowanych bierze pod uwagę także opinię lekarza, jednak aż 73% z nich nie konsultuje z nim wcześniej przyjmowania suplementów.

Autor

Redakcja tanieleki.pl