Kosmetyki a dermokosmetyki – czym się różnią, jak działają?
O dermokosmetykach można obecnie sporo usłyszeć. Wielu ludzi decyduje się na nie chcąc mieć pewność, że korzystają z produktów bezpiecznych dla ich skóry. Dermokosmetyki są znane również jako kosmetyki dermatologiczne lub kosmetyki apteczne. Są one wynikiem zmieszania osiągnięć zarówno medycyny, jak i współczesnej kosmetologii. Faktycznie można je porównać z lekami, bowiem ich działanie nie polega tylko na poprawie naszego wyglądu, ale również i zdrowia. Są one przeznaczone głównie dla osób z różnymi problemami skórnymi, ale z ich wspaniałych właściwości zdrowotnych mogą korzystać wszyscy – nawet jeśli ktoś nie zmaga się z żadnymi dolegliwościami tego typu.
Różnego rodzaju choroby skóry są problemem znacznie poważniejszym, niż się wydaje. Według szacunków zmaga się z nimi około 25% światowej populacji. Mogą one być wywołane najróżniejszymi czynnikami – reakcjami alergicznymi, nadwrażliwością skóry czy nawet zanieczyszczeniem środowiska. Właśnie dlatego dermokosmetyki mogą być prawdziwym ratunkiem dla wielu ludzi. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej i zobaczyć, w jakich kwestiach różnią się one od zwykłych kosmetyków.
Dermokosmetyki a "normalne" kosmetyki
W przypadku dermokosmetyków bardzo ważne są odpowiednie warunki do ich produkcji. Wszystko odbywa się w bardzo sterylnym środowisku, a cały proces jest kontrolowany przez specjalistów. W produkcji takich kosmetyków biorą udział zarówno kosmetolodzy, jak i dermatolodzy czy nawet chemicy. Cały proces jest w gruncie rzeczy bardziej podobny do produkcji leków, niż kosmetyków; szczególny nacisk kładzie się tu przede wszystkim na starannie dobrane składniki. Skład takich kosmetyków musi znacznie różnić się od standardowych. Produkty te muszą być hipoalergiczne, czyli nie mogą wywoływać u użytkowników reakcji alergicznych. W składzie surowo zakazane jest stosowanie produktów takich jak barwniki, środki zapachowe czy olejki eteryczne. Stosuje się w nich również więcej składników bioaktywnych.
Takie kosmetyki w pierwszej kolejności mają zapobiegać występowaniu objaw chorób skóry i chronić ją przed czynnikami zewnętrznymi. Samo leczenie chorób nie zawsze jest ich głównym zadaniem. Mimo wszystko stanowią one doskonałe połączenie właściwości leczniczych z możliwością skutecznego dbania o swój wygląd. Ze względu na swój skład, zwykle są one bezbarwne i bezzapachowe. Takie cechy są najczęściej spotykane przy środkach przeznaczonych do stosowania w przypadku konkretnych chorób, na przykład atopowego zapalenia skóry. Spowodowane jest to tym, że nie stosuje się w nich składników które mogą wywołać jakiekolwiek reakcje alergiczne lub uczulenie.
Kosmetyki dermatologiczne
Istotną cechą kosmetyków dermatologicznych jest to, że nie zawierają one w swoim składzie praktycznie żadnych konserwantów. Bazą do ich produkcji jest woda termalna, w której znajduje się wiele cennych dla naszej skóry składników. Szczególnym jej bogactwem są minerały – selen, żelazo, cynk i magnez. Poszczególne kosmetyki dermatologiczne są również bogatym źródłem różnych witamin. Najczęściej można w nich znaleźć witaminę A, C i E oraz witaminy z grupy B. Ponadto w ich składzie znajduje się wiele substancji pochodzenia roślinnego – jeżówka, soja, zielona herbata i wiele innych. Dzięki temu idealnie nadają się do stosowania na skórę wrażliwą; mają działanie przeciwzapalne i odżywiające.
Gdzie kupić dermokosmetyki?
Dermokosmetyków nie kupimy raczej w zwykłych drogeriach – lepiej szukać ich w aptekach. Mogą być stosowane nawet u osób z bardzo wrażliwą skórą, w tym u noworodków oraz kobiet w ciąży. Ze względu na doskonały skład, skutecznie hamują one procesy starzenia się skóry, są zatem świetną propozycją dla osób, które chcą dobrze wyglądać mimo upływającego czasu. Trzeba jednak pamiętać, że pod wieloma względami są to bardziej leki, niż kosmetyki. Z tego powodu trzeba wiedzieć, które dokładnie produkty są najlepsze w przypadku konkretnej osoby. Na wybór czegoś odpowiedniego wpływa tu wiele czynników – wiek, rodzaj skóry, schorzenia czy nawet codzienne nawyki oraz styl życia.
Dermokosmetyki – najpopularniejsze składniki
W kosmetykach dermatologicznych można znaleźć wiele składników. Jeśli chodzi o witaminy, to najczęściej są to: witamina E, C, witaminy z grupy B, retinoidy (naturalne pochodne witaminy A) oraz lipidy. Powszechnie występują tu również niektóre minerały, przede wszystkim cynk, miedź i żelazo. Stosuje się w nich także naturalne składniki, których zadaniem jest rozjaśnianie skóry – przede wszystkim hydrochinon. Kolejną ważną grupą składników są środki złuszczające: alfa-hydroksykwasy (na przykład kwas mlekowy, cytrynowy, glikolowy) oraz beta-hydroksykwasy (na przykład kwas salicylowy).
Kosmeceutyki – wskazania do stosowania
Z kosmetyków dermatologicznych można korzystać w przypadku wielu schorzeń skóry. Najczęściej są one polecane w przypadku fotoalergii, łuszczycy, łupieżu, trądziku, egzemy czy wielu innych powszechnie spotykanych dolegliwości. Bardzo dobrze sprawdzają się one w każdej sytuacji, kiedy skóra z powodu różnych schorzeń jest szczególnie wrażliwa na czynniki zewnętrzne i podrażnienia.