Suplementy diety - właściwości, składniki i ich działanie

Mianem suplementów diety określamy te środki spożywcze, które przyjmujemy po to, aby uzupełnić dietę, jaką stosujemy na co dzień. To nie tylko skoncentrowane źródło witamin, ale również zastrzyk składników mineralnych oraz wielu innych substancji mających efekt odżywczy albo inny skutek fizjologiczny. Suplementy diety najczęściej przybierają postać tabletek, choć mogą być nam również podawane w kapsułkach, proszkach oraz w płynach. Ich stosowanie często jest uważane za sposób na poprawę zdrowia populacji jako całości.

Suplementy diety – charakterystyka produktów

co to są suplementy dietyDzięki suplementom diety nasz organizm w skoncentrowanej formie otrzymuje zarówno składniki odżywcze, jak i szereg innych substancji. To właśnie ich przyjmowanie sprawia, że codzienna dieta nie musi być już uboga w niektóre witaminy i inne składniki mineralne.

Ich produkcja wykorzystuje koncentraty tych substancji, które możemy znaleźć w normalnej żywności. Najbardziej popularny podział odnosi się przy tym do ich składu, możemy więc mówić o suplementach zawierających składniki mineralne, witaminy, składniki botaniczne wraz z ekstraktami roślinnymi, białka, aminokwasy i polisacharydy.

Suplementy diety na odchudzanie

Wśród suplementów diety dostępnych obecnie na polskim rynku na szczególną uwagę zasługują te, których celem jest wspomaganie odchudzania. Warto zatem pamiętać, że można je podzielić na cztery grupy charakteryzujące się nieco innym działaniem.

Zobacz najlepszą cenę na wrzosy

Środki hamujące łaknienie

Najczęściej produkuje się je na bazie tak zwanych roślinnych substancji czynnych, choć w ich skład wchodzą również ekstrakty z owoców i alg. W zdecydowanej większości przypadków są to składniki o właściwościach pęczniejących, ich przyjmowanie zajmuje więc miejsce w żołądku, co prowadzi do uczucia sytości. Niestety, ich nadużywanie może być wyjątkowo niebezpieczne. Zazwyczaj wiąże się z wzdęciami oraz skłonnością do biegunek.

spalacze tłuszczu suplement

Spalacze tłuszczu

Ich dominującym składnikiem jest przeważnie kofeina z zielonej herbaty i guarana, a ich kluczowe zadanie polega na zwiększeniu termogenezy oraz na obniżeniu wchłaniania tłuszczów. Podczas ich stosowania warto mieć jednak na uwadze, że nie mamy wcale do czynienia z rozwiązaniami spalającymi tkankę tłuszczową, która zdążyła się już nagromadzić. Ich stosowanie ma więc sens jedynie przy zwiększonej aktywności fizycznej i właściwym odżywianiu.

Suplementy diety – oczyszczające

W tym przypadku bazą dla suplementów są rośliny o działaniu moczopędnym takie jak choćby zielona herbata, jesion i szypułki wiśni. Należy jednak stosować je z umiarem, często prowadzą bowiem jedynie do odwodnienia nie wywierając żadnego wpływu na naszą tkankę tłuszczową.

Preparaty na płaski brzuch

Tego typu suplementy diety to dobry sposób na wzdęcia. W ich skład wchodzi zarówno błonnik, jak i składniki mineralne i organiczne. I one nie mają jednak wpływu na tkankę tłuszczową znajdującą się w okolicach brzucha i to wbrew pojawiającym się na ich temat obiegowym opiniom.

Tabletki na odchudzanie a środki ostrożności

płaski brzuch​Bez względu na to, po jaki suplement wspomagający odchudzanie sięgamy, zawsze mamy do czynienia z wyjaśnieniem ze strony producenta, który przypomina nam, że założone przez nas cele mogą zostać zrealizowane jedynie wówczas, gdy kładziemy nacisk na stosowanie właściwej diety i zwiększenie aktywności fizycznej. W praktyce oznacza to, że preparaty odchudzające mogą być postrzegane jedynie jako wsparcie tego procesu, a nie jako samodzielne środki, które rozwiążą problem nadwagi niejako bez naszego udziału. Sama dieta, bez względu na to, czy będzie wspomagana przez suplementy czy też nie, musi być też dobrana we właściwy sposób, a jej stosowanie powinno rozciągać się w czasie. Najlepszym sposobem na skuteczne odchudzanie nadal pozostaje więc zmiana nawyków żywieniowych i regularne ćwiczenia.

 

Zobacz najnowsze oferty w gazetce Biedronka. Wiele produktów w atrakcyjnych cenach! 

Autor

Redakcja tanieleki.pl