Darmowe próbki, rabaty, kupony rabatowe, programy lojalnościowe - czyli promocje w aptekach

Promocje w aptece

W dzisiejszych czasach produkowanych jest wiele artykułów z określonej kategorii. Wybór jednego z całej gamy dostępnych bywa trudny, dlatego wielu konsumentów potrzebuje dodatkowej zachęty, aby kupić ten konkretny. Pomóc w decyzji ma im promocja, której celem jest przyciągnięcie jak największej ilości chętnych. Dzięki niej każda firma może nawiązać jakąś relację z konsumentem. Sprawia, że dany produkt wydaje się być koniecznym do zakupienia. Bez niej wszystkie produkty byłyby tylko nic nie znaczącymi nazwami.

Elementy promocji

Można wyróżnić pięć elementów, które są podstawą udanej promocji. Zaliczają się do nich:

- reklama,
- promocja sprzedaży,
- sprzedaż osobista,
- promocja bezpośrednia,
- public relations.

Dzięki temu podziałowi każde przedsiębiorstwo jest w stanie w jasny sposób określić, jakie narzędzie będzie najbardziej adekwatne do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów promocji.

W sprzedaży detalicznej najczęściej stosuje się promocję sprzedaży, gdyż to jej zadaniem jest zainteresowanie konsumenta na tyle, by zakup konkretnego artykułu stał się bardziej prawdopodobny. Ma skłonić klienta do podjęcia szybszej decyzji, a co za tym idzie do zakupu. Rola promocji sprzedaży istotna jest zwłaszcza w zakresie sprzedaży leków bez recepty, gdyż pacjenci coraz częściej sami kupują leki, nie konsultując tego z lekarzem. Grupa tych osób stanowi główny cel wielu działań marketingowych.

Podstawowym celem promocji sprzedaży jest zwiększenie przychodów. Odnosi się ono zarówno do producentów leków OTC, jak i sieci konkretnych aptek. Dzięki niej pacjent będzie lojalny wobec danego leku i miejsca, w którym dokonuje jego zakupu. Dodatkowo dobrze spełnia swoją funkcję podczas wprowadzania nowego produktu na rynek. Taka promocja sprawia, że konsumenci szybciej go dostrzegają i pragną mieć.

Promocje w apteceDarmowe próbki

Rozdawanie próbek to zdecydowanie najstarsza forma promocji. Świetnie sprawdza się, gdy pojawia się na rynku zupełnie nowa marka. Dzięki temu każdy konsument może zapoznać się bezpłatnie z działaniem wprowadzanego leku. Już to, że dostaje go za darmo zwiększa jego sympatię do tego produktu. W przyszłości może to zaowocować zdobyciem klienta, który zapłaci za niego regularną cenę.

Rabaty

Pomimo, że wszyscy lubią promocje, aptekarze muszą pamiętać, by nie zaniżać drastycznie cen. Może to doprowadzić do przekonania, że dany lek jest nieskuteczny albo z krótkim terminem ważności. Wszelkie rabaty przyciągają konsumentów, ale niestety najczęściej na krótki okres. Po powrocie do standardowej ceny często zdarza się, że poziom sprzedaży wraca do punktu, w którym znajdował się przed promocją.

Wiadomo, że najlepiej sprzedają się te produkty, które są odpowiednio wyeksponowane. Wielu aptekarzy stawia więc w bardzo widocznych miejscach produkty, których ma duże zapasy i obniża ich cenę. Jest to o tyle opłacalne, że często producenci leków wręcz płacą aptekarzowi, aby wystawił ich produkt w bardzo widocznym miejscu.

Dodatkowo bardzo popularne są rabaty za dokonanie zakupów powyżej jakiejś kwoty. Dobrze się kojarzą i skłaniają pacjentów do jej przekroczenia. Ponadto skuteczne jest obniżanie cen na produkty sezonowe, bowiem chętniej wraca się do miejsca, gdzie usługodawca liczy się z potrzebami konsumentów.

Kupony rabatowe

Kupony rabatowe są powszechnie stosowane w celu uatrakcyjnienia oferty. Co najważniejsze nie wywierają negatywnego wpływu na obraz danej marki, a wręcz są traktowane przychylnie jako możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Mogą być przekazane bezpośrednio przez aptekarza albo wydrukowane w gazecie. Należy tez ich szukać w internecie albo w skrzynce pocztowej. Dzięki tym kuponom konsumenci czują, że nie tylko dba się o nich, ale i docenia. Zwiększa się ich przywiązanie zarówno do produktu jak i apteki, w której go zakupują. Stają się stałymi klientami przez co zwiększa się sprzedaż.

Produkty w aptece

Programy lojalnościowe

Programy lojalnościowe mają i zalety i wady. Do zalet zaliczyć można to, że dzięki nim wzmacniania jest więź między pacjentem, a konkretną apteką. Przyciągają wielu nowych klientów, którzy są zwabiani atrakcyjnymi nagrodami za regularne dokonywanie zakupów. Za zebranie odpowiedniej liczby znaczków czy naklejek otrzymuje się jakiś upominek od apteki lub korzystny rabat na następne zakupy. Wada tego systemu jest jednak taka, że jest on bardzo kosztowny i rzadko kiedy opłacalny dla apteki. Potrzebne są dość duże kwoty, aby go zapoczątkować. Wiele osób rezygnuje w trakcie jego trwania z walki o nagrody, dlatego nigdy nie wiadomo, jak wiele funduszy przeznaczyć na ten cel. Żeby nie stracić, trzeba wcześniej wiele aspektów przeanalizować.

Siła konkurencji

Konkurencja na rynku medykamentów jest bardzo duża. Wiele jest środków promocji, którymi mogą posłużyć się aptekarze, aby spotęgować swoje zyski. Wszystko zależy od tego, co chcą osiągnąć. Jeśli ich celem jest zdobycie wielu wiernych klientów, muszą uzbroić się w cierpliwość i zastosować programy lojalnościowe, które będą na bieżąco modyfikować. Jeżeli chcą tylko pozbyć się zapasów, muszą jedynie obniżyć cenę danego leku.

Autor

Redakcja tanieleki.pl