Suplementy diety – czym są i czy warto je przyjmować?

Wielu ludzi coraz bardziej stara się dbać o swoje zdrowie. Zależy nam na tym, jak się czujemy i jak wyglądamy na co dzień. Jest to oczywiście bardzo pozytywne zjawisko, choć trzeba pamiętać, że musimy podchodzić do tego w rozsądny sposób. Sporą popularność zdobyły różnego rodzaju suplementy diety, czyli środki dostępne bez recepty, które mają pomóc nam w dbaniu o swoje zdrowie. Przy dobraniu odpowiednich produktów faktycznie mogą one być dla nas pomocne, ale trzeba pamiętać, że nie w każdym przypadku są one polecane. Przykładowo, osoby z nadciśnieniem czy chorymi stawami powinny unikać suplementów zawierających wapń i magnez. Jeśli będziemy korzystali z nieodpowiednich dla nas produktów, to wcale nam one nie pomogą – przeciwnie, okażą się dla nas szkodliwe.

co to jest suplement diety

Co to jest suplement diety?

Definicja suplementu diety została określona w Ustawie o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 roku. Mówi ona, że suplement diety to wyrób wyprodukowany na bazie substancji odżywczych, który może być używany do uzupełniania braków w diecie człowieka. Suplement jest zatem zbiorem wielu składników odżywczych zamkniętych w jednej kapsułce – mogą to być witaminy, minerały lub inne substancje. Konieczne jest, aby produkt został dopuszczony do sprzedaży w takiej formie, jaka umożliwi użytkownikowi prawidłowe dawkowanie. Może to być kapsułka, tabletka, proszek lub płyn.

Przyjmowanie suplementów a samoleczenie

Przyjmowanie suplementów diety można określić mianem samoleczenia. Trzeba jednak upewnić się, czy faktycznie pomagamy sobie w ten sposób, bowiem równie łatwo można poważnie zaszkodzić własnemu zdrowiu. Ze szczególną ostrożnością powinny podchodzić do tego osoby chorujące na przewlekłe choroby, które muszą stale brać różnego rodzaju leki. Nie chodzi oczywiście o to, że suplementy diety same w sobie są czymś złym. Przeciwnie, odpowiednio dobrane produkty tego typu mogą skutecznie wspomagać leczenie i uzupełniać każdą kurację. Substancja czynna w suplementach występuje zazwyczaj w niewielkich ilościach. Ponadto produkty te dostępne są zwykle bez recepty; powoduje to wrażenie, jakoby ich działanie było znikome i nie miały one wielkiego wpływu na funkcjonowanie naszego organizmu. Niestety, nawet sami lekarze często nie posiadają odpowiedniej wiedzy na ten temat. Koniecznie trzeba zatem upewnić się co do tego, że suplementy jakie zamierzamy włączyć do swojej diety nie będą wchodziły w reakcje z lekami które już przyjmujemy i w jakikolwiek inny sposób nie zaszkodzą naszemu zdrowiu.

Komu nie poleca się brać suplementów diety?

dla kogo suplementy diety​Na suplementy diety powinny uważać osoby po 65 roku życia, które cierpią na ból stawów. Często przy takich dolegliwościach stosuje się leki przeciwzapalne, których jednak nie można przyjmować zbyt długo. Wówczas sięga się po suplementy diety w nadziei, że zawarte w nich substancje będą w stanie nieco złagodzić ból. Trzeba jednak uważać na suplementy zawierające w swoim składzie glukozaminę oraz imbir. Jak pokazują badania, glukozamina nie regeneruje uszkodzonej chrząstki stawowej, a jedynie powstrzymuje zachodzące w niej zmiany. Imbir z kolei nie nadaje się do brania razem z lekami przeciwkrzepliwymi, bowiem sam w sobie ma wpływ na krzepliwość krwi.

Ból stawów bardzo często wywoływany jest przez nadwagę. O wiele lepiej jest zatem zadbać o swoją sylwetkę i zrzucić nieco zbędnych kilogramów, co przyniesie ulgę obciążonym stawom.

Choroby przewlekłe a suplementy diety

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe muszą szczególnie uważać przy kupowaniu suplementów diety. Przed ich włączeniem do swojego jadłospisu trzeba przede wszystkim skonsultować się z lekarzem. Konieczne jest ustalenie, czy konkretne suplementy w żaden sposób nie będą wchodziły w reakcje z przyjmowanymi już lekami. Jest to niezwykle ważne, bowiem czasami przyjmowanie suplementów jednocześnie z lekami może doprowadzić do niepożądanych reakcji i w efekcie być bardzo szkodliwe. Przyjmując suplementy należy również dokładnie czytać ulotki i przestrzegać wszystkich zaleceń producenta co do dawek oraz ilości.

Wbrew powszechnej opinii, suplementy zawierające magnez i wapń nie są korzystne dla osób z nadciśnieniem. Obecnie na rynku znajduje się kilkaset leków przeznaczonych dla ludzi z takimi dolegliwościami. Bardzo wiele leków na nadciśnienie wchodzi w niepożądane reakcje z suplementami o takim składzie. Suplementy mogą wówczas prowadzić do pogorszenia działania leku. Przed włączeniem takich produktów do diety należy w takim razie koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Suplementy diety korzystne dla przewodu pokarmowego – probiotyki i prebiotyki

probiotyki i prebiotyki

Niektóre suplementy diety mogą być dobrą propozycją w przypadku dolegliwości przewodu pokarmowego. Szczególnie polecane są tu produkty, w których składzie znajdują się probiotyki i prebiotyki.

Substancje te mają bardzo korzystny wpływ na nasz układ trawienny, poprawiają bowiem stan flory bakteryjnej w jelitach i sprawiają, że wchłanianie składników odżywczych staje się znacznie łatwiejsze. Warto sięgać po nie również po długiej terapii antybiotykami, bowiem pomagają wówczas w odbudowaniu zniszczonej flory.

Autor

Redakcja tanieleki.pl