Dermokosmetyki, czyli kosmetyki apteczne

Kiedy wchodzimy do apteki, bardzo często pierwszą rzeczą, jaką zauważamy jest duża, szklana witryna z kosmetykami. W przypadku sporej ilości aptek mamy do czynienia nawet z odrębną częścią samoobsługową, w której klient znajdzie między innymi suplementy diety, kosmetyki oraz środki higieniczne, słowem: wszystkie te artykuły sprzedawane w aptekach, które nie posiadają statusu leków. Zgodnie z obecnym stanem polskiego prawa farmaceutycznego, apteki nie mogą sprzedawać kosmetyków, których jedynym zadaniem jest upiększanie (do tej kategorii, według prawa farmaceutycznego, zaliczają się również na przykład perfumy). W rzeczywistości jednak, producenci łatwo obchodzą ten wymóg dodając do listy właściwości danego preparatu na przykład działanie pielęgnacyjne, oczyszczające lub nawilżające. W ten sposób, w wielu placówkach aptecznych możemy kupić na przykład pudry mineralne z wodą termalną, czyli, zdawałoby się, typowe kosmetyki, których podstawowym zadaniem jest działanie upiększające.

Dermokosmetyki dla zdrowia i urody

dermokosmetykiAby więc móc stanowić element asortymentu placówki aptecznej, dany produkt musi charakteryzować się określonymi właściwościami. Polskie prawo przewiduje jednak, że preparaty sprzedawane w aptekach muszą być wyraźnie podzielone na dwie podstawowe grupy: leki oraz suplementy diety i kosmetyki. Żaden środek nie może posiadać jednocześnie statusu leku i kosmetyku lub suplementu diety. Status leku posiadają te preparaty, których lecznicze działanie zostało udowodnione w sposób zgodny ze standardami prawa międzynarodowego w tym zakresie. Pozostałe środki, jakie można nabyć w aptece, zalicza się do kategorii kosmetyków i suplementów diety. W przypadku tej pierwszej grupy, czyli kosmetyków, stosuje się również nazwy takie, jak dermokosmetyki albo kosmeceutyki, dla podkreślenia ich bardziej "medycznego" charakteru, niż ma to miejsce w przypadku zwykłych kosmetyków sprzedawanych w drogeriach.

Kosmetyki apteczne na różne dolegliwości – m.in. choroby skóry i trądzik

Lista produktów, które zaliczają się do kategorii dermokosmetyków lub kosmeceutyku jest dość pokaźna i zawiera preparaty o najróżniejszym przeznaczeniu. Znajdziemy więc tutaj między innymi żele do mycia, płyny oraz mleczka do wykonywania demakijażu, pomadki i kremy ochronne, szampony, odżywki a nawet antyperspiranty. W sporej części wypadków, kosmetyki sprzedawane w aptekach są dostępne także w zwykłych sklepach i drogeriach. Jednak powszechnie wiadomo, że obrót preparatami aptecznymi podlega znacznie surowszym rygorom, niż ma to miejsce w przypadku na przykład drogerii czy sklepów. Ponadto, z definicji w aptekach nie mogą znajdować się kosmetyki niskiej jakości lub potencjalnie szkodliwe dla zdrowia.

apteka tanie lekiZapewne z tych dwóch powodów coraz więcej Polaków kupuje kosmetyki właśnie w aptekach, a nie w sklepach czy drogeriach. Według statystyk z roku 2011 około 20% naszych rodaków przynajmniej raz kupowało kosmetyki w aptece. Według większości prognoz, w najbliższych latach liczba osób kupujących kosmetyki w aptekach będzie stawać się coraz większa. Co prawda, pewną przeszkodę na drodze do coraz większej popularności dermokosmetyków może stanowić ich cena: przeważnie jest ona większa, niż w przypadku kosmetyków sprzedawanych w sklepach lub drogeriach.

Jednak producenci dermokosmetyków robią wiele, aby zachęcić klientów do kupowania swoich produktów. Standardem stało się już na przykład zaopatrywanie aptek w jednorazowe próbki poszczególnych preparatów, które klient może zabrać ze sobą do domu i sprawdzić ich działanie (oczywiście jest to darmowe). Innym popularnym rozwiązaniem są testery, czyli próbki kosmetyków, przy pomocy których klient może na miejscu sprawdzić takie parametry danego preparatu, jak zapach, wygląd czy też konsystencję. Coraz więcej firm oferuje swoim klientom również darmowe dermokonsultacje, w trakcie których specjalista dermatolog określa typ skóry klienta oraz udziela mu rekomendacji do najlepszego rodzaju kosmetyków. 

Dermokosmetyki na choroby skóry, rozstępy i cellulit

Do najczęstszych problemów, z powodu których klienci szukają odpowiednich dermokosmetyków, są różnego rodzaju choroby skóry, w tym również rozstępy, cellulit a także nadwrażliwość na podrażnienia, suchość i zaczerwienienia. Te ostatnie trzy dolegliwości występują obecnie u obu płci i w niemal wszystkich kategoriach wiekowych. Zapewne nie bez znaczenia jest tutaj wpływ naszego codziennego środowiska, a więc takich czynników, jak spaliny samochodowe, zanieczyszczenia powietrza, chlorowana woda czy różnego rodzaju detergenty i środki chemiczne, z których codziennie korzystamy (na przykład płyny do mycia naczyń).

dermokosmetyki na choroby skóryW przypadku wystąpienia tego rodzaju problemów, skutecznym rozwiązaniem powinny okazać się wysokiej jakości dermokosmetyki. W przypadku zaczerwienienia i nadwrażliwości skóry zaleca się stosowanie płynów micelarnych lub żelów myjących o odpowiednim składzie. Wskazane są także delikatne kremy natłuszczające oraz preparaty ochronne zawierające witaminy, w tym przede wszystkim witaminę A (działa nawilżająco oraz wspomaga wygładzanie zmarszczek), witaminę C (pomaga w przypadku cery naczynkowej a oprócz tego stanowi bardzo silny antyoksydant) a także witaminę B6 (wykazuje działanie wspomagające przy różnych stanach zapalnych skóry). W przypadku takich problemów, jak celulit lub rozstępy, stosuje się przede wszystkim specjalistyczne dermokosmetyki o silnym działaniu ujędrniającym, nawilżającym oraz przywracającym skórze naturalną sprężystość.

W przypadku dermokesmetyków na rozstępy, ich skład powinien zawierać takie substancje, jak związki krzemu, wyciąg z soi a także witaminy E,C i A. Jeżeli chodzi o preparaty na celulit, to składnikami, których powinniśmy w nich szukać są przede wszystkim : myricelina, retinol, kakao, wyciąg z żeń-szenia, algi oraz kofeina. Wybierając dermokosmetyki należy zwracać uwagę również na ewentualną obecność w ich składzie szkodliwych konserwantów, w tym przede wszystkim parabenów.
Warto dodać również, że oprócz zwykłych problemów ze skórą dermokosmetyki znajdują zastosowanie jako środki wspomagające leczenie farmakologiczne również w przypadku poważnych chorób skóry, takich jak na przykład łuszczyca, bielactwo czy trądzik różowaty.

dermokosmetyki na trądzik

Dermokosmetyki na trądzik

Wbrew stereotypom, różne odmiany trądziku występują nie tylko u nastolatków, ale także u osób dorosłych. Częstą przyczyną jest zakażenie bakterią  Propionibacterium acnes. W niektórych przypadkach można sobie z nią poradzić przy pomocy zwykłych preparatów o działaniu antybakteryjnym.

Często jednak zdarza się tak, że konieczna jest wizyta u lekarza oraz leczenie farmakologiczne preparatami stosowanymi miejscowo lub doustnie. Jednak leczenie farmakologiczne musi być wspomagane odpowiednią pielęgnacją skóry (również dlatego, że antybiotyki stosowane w infekcjach skóry często powodują wysuszanie powierzchni skóry oraz jej większą wrażliwość). W trakcie kuracji antybiotykami należy więc korzystać z wysokiej jakości dermokosmetyków o działaniu nawilżająco-pielęgnacyjnym, najlepiej zawierających takie składniki, jak witaminy E oraz B6, nienasycone kwasy tłuszczowe a także inne witaminy i pierwiastki mineralne. Dla przykrycia już powstałych blizn lub zmian na skórze znakomicie nada się dobry puder mineralny.

Kosmetyki apteczne w walce o piękną i młoda skórę

Zmarszczki mają to do siebie, że stają się naprawdę zauważalne głównie u osób po czterdziestym roku życia. W rzeczywistości jednak procesy, w wyniku których dochodzi do powstawania zmarszczek mogą zaczynać się już po ukończeniu 25 roku życia. Tak samo jak w przypadku wszystkich innych problemów zdrowotnych, również w przypadku zmarszczek obowiązuje zasada "lepiej zapobiegać niż leczyć". Jednym z najważniejszych elementów profilaktyki zmarszczek jest ochrona skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym. Należy więc stosować dobrej jakości kremy z filtrami UV a także unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Rzecz jasna, przeciwwskazane jest również korzystanie z solariów. Zmarszczkom mimicznym najlepiej zapobiegać przez stosowanie dermokosmetyków zawierających jony magnezu.

W przypadku już istniejących zmarszczek, dobre rezultaty przyniesie stosowanie kosmetyków zawierających kwas hialuronowy lub botoks powierzchniowy, który może być stosowany jako nawilżacz przy ćwiczeniach z zakresu tzw. facefintessu. Oprócz tego, w ramach profilaktyki zmarszczek zaleca się również stosowanie dermokosmetyków wykazujących działanie złuszczające. Powinny one zawierać witaminy oraz kwasy organiczne. Rezultatem ich stosowania jest zmniejszenie widoczności zmarszczek a także rozjaśnienie i ujednolicenie barwy skóry.

Autor

Redakcja tanieleki.pl