Dermokosmetyki, kosmeceutyki - skład, działanie

Dermokosmetyki - apteka

Obecne wnętrza aptek, czy też punktów aptecznych, to nie tylko półki z typowymi lekami ordynowanymi przez lekarzy, ale również z parafarmaucetykami czyli preparatami o działaniu łagodnie leczniczym, profilaktycznym lub pielęgnacyjnym, które dostępne są bez recepty. Wśród nich dominują dermokosmetyki (kosmeceutyki). Sięgamy po nie coraz chętniej, chcąc tym samym opóźnić proces starzenia, bądź też zapobiec typowym na obecny czas chorobom cywilizacyjnym. Dodatkowo powszechność i łatwość dostępu do wiedzy, zwiększa naszą samoświadomość z zakresu potrzeb zdrowotnych. Stąd też wynika samodzielność w doborze całościowo oddziałujących na naszą skórę preparatów, które w głównej mierze bazują na leczniczym doborze składników.

Kosmeceutyki

Etymologicznie nazwa dermokosmetyków (zwanych też kosmeceutykami lub kosmetolekami) ma swój rodowód w połączeniu dwóch pojęć: kosmetyków i farmaceutyków. Pierwszy człon nazwy odnosi się do potocznej nazwy skóry właściwej (derma), stąd też pewność, że określenie to jest adekwatne z przeznaczeniem danego specyfiku. Dermokosmetyki są więc produktami zawierającymi aktywne biologicznie substancje, które mają działanie podobne do tych jakie mają leki. Stosowane są tylko zewnętrznie i najczęściej miejscowo na skórę, w postaci kremów, balsamów lub maści.

Stosowanie kosmetyków do pielęgnacji

Dermokosmetyki - skład

Przy używaniu dermokosmetyków, które są preparatami z pogranicza kosmetyki i farmacji, najlepiej stosować się do zaleceń dermatologa. Często jednak bywa tak, że ze względu na ich nieograniczoną dostępność, kierujemy się własnym doświadczeniem, radami farmaceuty, bądź też reklamą. Jak zatem zyskać pewność, że dokonaliśmy właściwego wyboru? Jeżeli decydujemy się na samodzielną aplikację, najlepiej poznać ich skład, który daje realne podstawy do skutecznej kuracji.

Dermokosmetyki są przede wszystkim hipoalergiczne, czyli do minimum ograniczają możliwość uczuleń. Nie oznacza to jednak, że nie uczulają wcale (z greckiego "hipo" – przedrostek oznaczający "mniej"), stąd też przy samodzielnym zakupie należy mieć orientację w kwestii swoich ograniczeniach alergicznych.

Z dermokosmetyków eliminowane są substancje, które mogą potencjalnie podrażniać. Pozbawione są więc sztucznych barwników, środków zapachowych, olejków eterycznych. Produkowane głównie na bazie ziół, których dobroczynne działanie, wydłuża co prawda czas oczekiwania na efekty, ale jednocześnie zwiększa pewność, że efekty te będą trwałe.

Czy tanie znicze są bezpieczne?

W składzie dermokosmetyków można znaleźć witaminy z grupy A, B, E,C, K. Na szczególne wyróżnienie zasługują witaminy: C - działająca przeciwzapalnie i usuwająca przebarwienia, oraz witamina B – wzmacniająca barierę ochronną skóry. Ważnym składnikiem są również lipidy, które także mają wpływ na barierę ochronną naskórka, odbudowują zniszczone komórki, przez co w niebagatelny sposób przyczyniają się do spowolnienia procesów starzenia. Lipidy łagodzą też skutki egzemy, czy też łuszczycy.

Kosmetyki na alergię

Alergia jest dość poważną chorobą, szczególnie aktywną w dzisiejszych czasach, które wraz z rozwojem cywilizacyjnym, stwarzają niestety warunki do pojawiania się coraz to nowych alergenów, skutkujących nie tylko widocznymi na skórze wypryskami, ale również zmianami chorobowymi, z którymi koniecznie należy udać się do lekarza.Alergen nabywa się na ogół czynnie, tzn. organizm sam wytwarza mechanizmy alergiczne po co najmniej dwukrotnym zetknięciu się z alergenem. Po konsultacji medycznej i tylko w przypadku samoświadomości uczuleniowej, można stosować dermokosmetyki, tym bardziej, że jak wspomniano wyżej, produkowane są na bazie ziół, z zachowaniem wszelkich procedur właściwych dla produkcji leków. Alergia jest chorobą przewlekłą, stąd też w miarę upływu czasu, nabieramy wiedzy, które dermokosmetyki są dla nas właściwe.

Działanie dermokosmetyków

Gdzie po dermokosmetyki?

Pierwszym i zasadniczym działaniem, które jest niezbędne przy samodzielnych decyzjach dotyczących zakupu dermokosmetyków, to konsultacja z dermatologiem lub, już w dalszej kolejności – farmaceutą. Każdy z nas różnie reaguje na skład preparatów, różne są też schorzenia skóry, które podlegają znacznej indywidualizacji. Dodatkowo, należy pamiętać, że dermokosmetyk, to jednak nie lek, chociaż skutecznie podtrzymuje medyczne efekty leczenia, jak też zapobiega nawrotom choroby.

Aby zapobiec niepotrzebnym komplikacjom, przy zakupie dermokosmetyków należy unikać wszelkiego rodzaju "okazji", zakupu od okazjonalnych sprzedawców , np. na bazarach. Po tego rodzaju specyfiki udajemy się przede wszystkim do aptek, bądź też sklepów zielarskich.

Autor

Redakcja tanieleki.pl