Co to są dermokosmetyki?

Wiele osób sięga obecnie tylko i wyłącznie po kosmetyki dostępne w aptekach. Dermokosmetyki, bo tak się nazywają, to preparaty kosmetyczne powstałe w wyniku połączenia wiedzy chemicznej, dermatologicznej i kosmetologicznej. Powstały przede wszystkim w trosce o wrażliwą, alergiczną i delikatna skórę, nierzadko dotkniętą chorobami natury dermatologicznej.

Dermokosmetyki - definicja

Obowiązujące w Polsce regulacje prawne dotyczące kwestii preparatów kosmetycznych nie uwzględniają kosmetyków ekologicznych oraz naturalnych, a także dermokosmetyków. Z kolei wszystkie wymogi stawiane kosmetykom w Unii Europejskiej są opisane w dyrektywie 76/768/WE. Z Polsce obowiązuje też Ustawa o kosmetykach z roku 2001.

Dermokosmetyk a kosmetyk – w czym tkwi różnica?

co to są dermokosmetyki​Dostępne w aptece produkty kosmetyczne przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które cierpią z powodu różnego rodzaju dolegliwości skórnych. Ich głównym zadaniem jest pielęgnacja skóry objętej problemami natury dermatologicznej. Produkcja dermokosmetyków w zasadzie przypomina produkcję klasycznych leków. Na etapie tworzenia receptury zastosowanie wszystkich składników jest konsultowane z lekarzami dermatologami oraz kosmetologami, a ich ilość z ośrodkami chemicznymi. Ponadto dermokosmetyki powstają, tak samo jak leki farmaceutyczne, w miejscach całkowicie sterylnych. Poza tym biorąc pod uwagę przeznaczenie dermokosmetyków, są to produkty, które powinny posiadać określone właściwości i cechy.

Właściwości dermokosmetyków

Kosmetyki dermatologiczne nie powinny m.in. w swoim składzie zawierać żadnych barwiących konserwantów, syntetycznych środków zapachowych czy substancji modyfikowanych genetycznie. Powinny być z kolei bezbarwne i bezwonne i posiadać jak najwięcej bezpiecznych i nieuczulających konserwantów. Dermokosmetyki muszą być również hypoalergiczne, a więc o zmniejszonym ryzyku wywoływania reakcji alergicznej. Są bowiem z założenia przeznaczone dla osób ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii. Dlatego też powinny być pozbawione substancji potencjalnie alergennych. Z kolei zastosowanie wysokiej zawartości niektórych substancji bioaktywnych powinno być uzasadnione i mieć podstawy. W tym celu wcześniej należy przeprowadzić badania laboratoryjne i dermatologiczne potwierdzające skuteczność ich działania. Dermokosmetyki zawsze zresztą poddawane są specjalistycznym badaniom dermatologicznym na skórze wrażliwej i ze skłonnością do alergii. Odbywają się one oczywiście pod nadzorem lekarza dermatologa.

właściwości dermokosmetyków

Dla kogo są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to produkty przeznaczone dla osób cierpiących na różnego rodzaju problemy skórne. Polecane są przede wszystkim osobom, które posiadają skórę wrażliwą, skłonną do podrażnień i alergii. Wskazane są dla osób, które maja problemy natury dermatologicznej, np. cierpią z powodu trądziku różowatego lub młodzieńczego.

Emolienty a atopowe zapalenie skóry

Kosmetyki apteczne należące do grupy tzw. emolientów przeznaczone są dla małych dzieci ze skórą atopową. Odbudowują one skutecznie warstwę lipidową naskórka zmniejszając ryzyko wystąpienia podrażnień oraz niwelują świąd skóry. Z kolei osoby dorosłe cierpiące z powodu skóry atopowej mogą sięgnąć po te same produkty, które są odpowiednie dla dzieci i niemowląt.

Dermokosmetyki dla kobiet w ciąży i niemowląt

Coraz częściej po dermokosmetyki sięgają także kobiety ciężarne. W okresie ciąży należy bowiem unikać wielu substancji biologicznie czynnych. Na rynku nie brak kosmetyków, które są opracowane specjalnie dla kobiet w ciąży. Są one pozbawione substancji podrażniających oraz składników, który bywają przyczyną przebarwień i alergii. Jednak w czasie ciąży rozwinąć się mogą różnego rodzaju choroby skórne, które są charakterystyczne właśnie dla tego okresu, np. świąd ciężarnych. Dlatego też tym bardziej warto sięgać po dermokosmetyki. Zdecydowana większość młodych mam dla swoich dzieci również wybiera kosmetyki dostępne w aptekach. W ofercie dla maluchów dostępne są między innymi preparaty na ciemieniuchę, przeciwko pieluszkowemu zapaleniu skóry oraz typowe kosmetyki do pielęgnacji skóry.

Dermokosmetyki to kosmetyki apteczne cechujące się wysoką zawartością składników aktywnych, które są hipoalergiczne, a zawartość konserwantów jest bardzo mała. Dlatego też każdy, oczywiście po konsultacji lekarskiej, może w aptece znaleźć kosmetyk odpowiedni do swoich potrzeb.

Kosmetyki z apteki – kiedy warto po nie sięgnąć?

kosmetyki apteczneWszystkie dostępne w aptekach dermokosmetyki posiadają określone właściwości. Produkowane są w warunkach sterylnych, które spełniają podwyższone wymagania jakościowe. Wszystkie produkty są oczywiście testowane dermatologicznie. Ich receptury są wynikiem długotrwałej współpracy dermatologów, kosmetologów, a także innych specjalistów z pokrewnych branż medycznych, farmaceutycznych itd.

Kosmetyki dermatologiczne nie posiadają w zasadzie żadnych konserwantów, a środki te są zastąpione m.in. przez witaminy,  antyoksydanty, lipidy czy różnego rodzaju składniki pochodzenia roślinnego.

Autor

Redakcja tanieleki.pl