Jak kupować leki? Poradnik dla pacjentów

Szukając potrzebnych akurat leków zawsze warto pomyśleć o tym, czy nie można gdzieś znaleźć nieco tańszego i równie dobrego zamiennika. Trzeba również wiedzieć, gdzie szukać informacji na temat ewentualnych refundacji danego leku, czy jakie informacje powinna zawierać prawidłowo wystawiona recepta. Bez sprawdzenia kilku podstawowych kwestii kupienie leku może okazać się dla nas znacznie trudniejszym zadaniem.

Leki refundowane

leki refundowane receptaRefundacja sprawia, że możemy kupować leki po znacznie niższych cenach. Refundacja dotyczy też wielu innych wyrobów medycznych. Wykaz leków i wyrobów refundowanych tworzy Ministerstwo Zdrowia. Jeśli dany produkt znajduje się w wykazie, to część lub całość kosztów jego zakupu pokrywa NFZ. Aby skorzystać z refundacji, należy robić zakupy jedynie w aptekach, które mają podpisane umowy z NFZ, bowiem tylko one mogą realizować recepty na leki i wyroby zawarte w wykazie. Warto pamiętać, że wykaz produktów objętych refundacją jest stale aktualizowany. Aktualna wersja pojawia się co dwa miesiące na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Odpowiedniki leków

Praktycznie przy każdym leku możemy znaleźć nieco tańsze odpowiedniki, którymi warto się zainteresować. Niższa cena nie oznacza wcale gorszej skuteczności czy jakości, bowiem leki takie działają równie dobrze i są tak samo bezpieczne, jak te o wyższej cenie, można zatem kupować je bez żadnych obaw. Informacje na temat takich zamienników uzyskamy w każdej aptece – obowiązkiem pracowników jest udzielenie ich klientowi, który zadaje o to pytanie. Czasami jednak lekarz może napisać na recepcie "nie zamieniać". W takim wypadku nie możemy korzystać z takich zamienników.

infolinia dla pacjentów

Infolinia dla pacjentów

Osoby zainteresowane lekami refundowanymi i tańszymi odpowiednikami mogą uzyskać wszystkie informacje na specjalnej infolinii, uruchomionej przez Ministerstwo Finansów. Pod numerem 22 123 98 00 każdego dnia można otrzymać odpowiedź na wszystkie swoje pytania dotyczące leków. Można tam upewnić się na przykład co do tego, czy zamiennik leku jaki zamierzamy kupić jest faktycznie bezpieczny i dobrze spełni swoje zadanie.

Zasady refundacji

Poszczególne leki są refundowane w oparciu o różne zasady. Posiadają one odmienne poziomy odpłatności oraz limity finansowania. O przypisaniu leków do konkretnych grup decyduje Minister Zdrowia. Do leków całkowicie darmowych należą między innymi lekarstwa stosowane przy chorobach nowotworowych, upośledzenia umysłowego, nieprawidłowości rozwojowych oraz chorób zakaźnych. Przy każdym leku refundowanym istnieje limit finansowania. Jeśli jest on równy lub wyższy normalnej cenie produktu, wówczas nic za niego nie płacimy. W przypadku niższego limitu musimy zapłacić różnicę pomiędzy nim a ceną leku.

Jaki lekarz wypisze receptę?

Leki refundowane można kupić jedynie na receptę, którą przepisał lekarz. Osoba wystawiająca receptę musi mieć podpisaną umowę z NFZ.

Prawidłowa recepta - warto wiedzieć!

Prawidłowo wypisana recepta musi być czytelna. Ważne jest, aby zawierała wymagane dane pacjenta, między innymi numer PESEL. Wymagana jest pieczątka i podpis lekarza. W przypadku leków o działaniu psychotropowym konieczna jest również informacja o jego dawkowaniu, bez której farmaceuta może odmówić wydania leku.

Ważność recepty

prawidłowa recepta​Poszczególne recepty mają określony czas ważności, w ciągu którego musimy je zrealizować. Standardowo jest to 30 dni. Na leki takie jak antybiotyki i niektóre zastrzyki czas wynosi zwykle 7 dni. Recepty na preparaty immunologiczne, które muszą być produkowane dla konkretnych pacjentów wystawiane są na okres 90 dni. Jeśli lekarstwa muszą być sprowadzane na specjalne zamówienie, recepta może być ważna przez 120 dni.

Dodatkowo uprzywilejowani

Niektóre grupy pacjentów mogą liczyć na dodatkowe ułatwienia przy kupowaniu leków. Należą do nich między innymi inwalidzi wojenni czy wojskowi. Takie uprzywilejowanie należy potwierdzić u lekarza, który zaznaczy informację na recepcie.

Uwaga na podróbki!

W różnych miejscach (szczególnie popularnym źródłem jest Internet) dość łatwo można natrafić na podróbki leków – szczególnie środków na odchudzanie czy stosowanych przy zaburzeniach erekcji. Nigdy nie wolno z nich korzystać, bowiem mogą one stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia. Leki należy kupować wyłącznie w autoryzowanych, sprawdzonych aptekach.

Autor

Redakcja tanieleki.pl